Garnki żeliwne – jak o nie zadbać?

Upraszczając sprawę, na rynku dostępne są garnki z żeliwa surowego (kociołek i płyta widoczne na zdjęciach) oraz powlekane emaliami –  patelnia, nasz trzeci żeliwny zakup. Emalia zapobiega absorbowaniu detergentów, można zatem myć naczynie bez obaw zwykłymi płynami. Kolejną kwestią,
i chyba najważniejszą, jest to że żeliwo pokryte emalią nie rdzewieje co znaczy nie wymaga wszystkich zabiegów opisanych poniżej. Ważne jest to, aby sprawdzić gdzie odlewane są naczynia, które chcemy kupić, unikajmy tak zwanej chińszczyzny.
Na zdjęciu poniżej nasz kociołek, bez emaliowania, niemieckiej firmy Petromax (wielkość ft3), idealny dla dwóch osób. Posiada pałąk do zawieszania nad ogniskiem oraz nóżki, które umożliwiają cyrkulację powietrza pod naczyniem. Pojemność kociołka – 1,8 l, pojemność pokrywy (sprawdza się również jako patelnia)- 0,7 l. Waga 4,5 kg. Tak, jest ciężki. Cena – około 160 zł.

Opisywany kociołek posiada mały otwór, który pomaga podczas gotowania oraz przechowywania naczynia. Wystarczy pokrywkę nałożyć tak, aby trójkąt połączył się z otworem w kociołku.

Płyta żeliwna firmy ‚Perfect Home’ – 85 zł. Widoczna strona karbowana, z drugiej płaska. Idealna do grilowania warzyw czy pieczenia podpłomyków.

IMG_7033

Poniżej patelnia niemieckiej firmy KingHoff o średnicy 20 cm pokryta emalią dzięki której nie musimy olejować, ułatwiona jest również wspomniana kwestia czyszczenia. Cena na jednym z krakowskich targowisk – 62 zł, my trafiliśmy na lekko obitą więc cena zeszła na 50 zł.

Jak o nie dbać?
– olejowanie na zimno – najlepiej po każdym użyciu, wcieramy olej roślinny w dno i ścianki naczynia.
– olejowanie na gorąco – raz w roku wlewamy olej roślinny do garnka i wkładamy do rozgrzanego piekarnika, kładziemy na palnik lub ognisko … Uwaga, będzie się dymiło.
– mycie – naczynie myjemy tylko wodą. Jeżeli jest bardzo zabrudzone to używamy soli kuchennej, nigdy detergentów.
– przechowywanie – dobrze wysuszone, najlepiej w przewiewnym miejscu. Naczynia nie przykrywamy wieczkiem.
– od czasu do czasu warto prażyć w garnku sól, żeby potrawy nie przywierały
– osuwanie korozji – rdzę należy zetrzeć a następnie olejować na gorąco.
– impregnacja fabryczna (tak było w przypadku naszego kociołka). Coraz więcej producentów fabrycznie impregnuje naczynia żeliwne. Wystarczy wypłukać i już jest gotowy do użycia.

Zalety:
– znakomite przewodnictwo (powierzchnia nagrzewa się równomiernie).  Naczynia żeliwne nagrzewają się nieco dłużej, ale świetnie akumulują ciepło.
– garnki żeliwne są bardzo trwałe. Jeżeli będziemy się nimi prawidłowo posługiwać to posłużą nam na biwaku przez całe życie.
– żeliwnych naczyń mogą używać również alergicy uczuleni na metale ciężkie. Zalecane są osobom z chorobami serca. Żeliwo pomaga w utrzymaniu odpowiedniej ilości mikroelementów żelaza w organizmie.
– nie odkształca się, nie wybrzusza.

Wady:
– są bardzo wrażliwe na różnicę temperatur. Wystudzenie powinno następować samoistnie – nie wlewamy zimnej wody na rozgrzaną patelnię! Szok termiczny może spowodować pękanie struktury żeliwa.
– nie powinno się przechowywać jedzenia w lodówce. Żeliwo może zacząć korodować lub wchodzić w reakcje z przechowywanymi potrawami.
– Żeliwo reaguje z potrawami kwasowymi. Nie wolno przechowywać potraw zawierających cytrynę, pomidora, ocet …
– garnki żeliwne są stosunkowo ciężkie.

(G)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s